NEWS
Centrum szkoleniowo-naukowe Gdańskiej Izby to jeden z tych projektów, w których mamy okazję uczestniczyć niemal od samego początku. Zostaliśmy zaproszeni do współpracy w roli Inwestora Zastępczego już w 2020 r., rozpoczynając od udziału w ogłoszonym wtedy konkursie architektonicznym jako jeden z członków konkursowego jury. Po wyłonieniu projektanta Ośrodka przeprowadziliśmy Inwestora przez cały proces przygotowawczy niezbędny do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, następnie wspierając go przy wyborze oraz negocjacjach z Generalnym Wykonawcą, aby w kwietniu ubiegłego roku świętować wspólnie uroczyste wbicie łopaty 🥳
W centralnej części działki wzniesiony został główny budynek szkoleniowy – umożliwiający organizację 300-osobowej konferencji, warsztatów, zajęć edukacyjnych. Wykonany w konstrukcji żelbetowej oraz drewnianej, z wykończeniem z dachówki ceramicznej. Oprócz przestrzeni wykładowo-dydaktycznych znajdziemy tam strefę hotelową oraz gastronomiczną.
Na prawo od niego, skryty pomiędzy drzewami (a chwilowo również za rusztowaniem 😉), okryty cegłą budynek zwany Aeropagiem. Miejsce kultywujące wieloletnim tradycjom Izby – spotkaniom, debatom czy kameralnym imprezom kulturalnym, ale również nawiązujące działającego niegdyś w tym miejscu Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Dębinki” specjalizującego się w kręglarstwie klasycznym. Obiekt powstał w miejscu dawnej kręgielni TKKF i zaprojektowany został tak aby uwzględnić funkcję swojego poprzednika – pomieszczenie kręgielni umieszczone zostało w części podziemnej pomiędzy budynkami.
Istotnym elementem projektu są również tereny zielone – na działce wydzielono trzy ogrody:
🌳 wewnętrzny
🌳 publiczny, z tzw. oczkiem wodnym, stanowiący również „ogródek” strefy gastronomicznej i sal konferencyjnych
🌳 półpubliczny – roztaczający się wokół Areopagu, otoczony ażurowym murem umożliwiającym wydzielenie fragmentu parku na potrzeby prywatnych wydarzeń pozostawiając resztę ogrodu ogólnodostępną.
Za realizację budowy odpowiedzialna jest trójmiejska firma wykonawcza ALLCON Budownictwo - Generalny Wykonawca, z kolei za projekt odpowiada śląska pracownia architektoniczna toprojekt.
fot. Marcin Klimczak
30 października 2024
Solidny kawałek spulchnionej ziemi, dwa tuziny szpadli, kopa roboczych rękawic, po garści dębów, klonów, ptasich czereśni, olch, jarzębów, topoli, gruszek i grabów, trzy godziny pracy w pocie czoła, parę snopków słomy, kilka konewek wody...
... i tak oto, w promieniach sobotniego słońca, powstał ParkLas.
Zasadzony metodą Miyawaki, w ramach festiwalu Gdynia Design Days, mikro las wzbogacił właśnie nasze parkowe tereny. Akcja została zorganizwana gdyńskiego Centrum Designu oraz Referatu ds. Klimatu Urzędu Miasta oraz Forest Maker.
Mikro Las, to niewielki, ale niezwykle bogaty ekosystem, który naśladuje naturalne lasy, choć zajmuje znacznie mniej miejsca. Swoją nazwę zawdzięcza japońskiemu botanikowi, Akirze Miyawaki., którego metoda sadzenia sprawia, że:
> jest on 30 razy gęstszy, co sprawia, że:
> rośnie nawet 10 razy szybciej,
> tworzony jest ze starannie dobranych rodzimych gatunków roślin, dzięki czemu:
> może zapewnić nawet 100 razy większą bioróżnorodność niż tradycyjny las.
Ponadto nie wymaga sztucznego nawożenia ani dodatkowej pielęgnacji, świadczy ogrom usług ekosystemowych - pochłania CO2, redukuje efekt miejskich wysp ciepła, zapewnienie retencji wody, a także jest ostoją dla miejskiej bioróżnorodności >> ptaków, zapylaczy, płazów czy jeży.
Mamy nadzieję, że Parkowy Mikro Las stanie się również symbolem ekologicznej świadomości i zaangażowania w ochronę środowiska. Pretekstem do rozmów o zmieniającym się klimacie, miejscem odpoczynku i edukacji dla lokalnej społeczności.
Jesteśmy dumni, że możemy wesprzeć tę wspaniałą inicjatywę i przywrócić nieco zieleni w naszej miejskiej przestrzeni 💚
2 lipca 2024
Dobiegła końca czwarta edycja Konferencji Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków! Za nami dwa dni pełne niezwykle ciekawych prelekcji, gorących dyskusji, otrzeźwiających danych, pouczających warsztatów i inspirujących pomysłów. Szczegółową agendę wydarzenia znaleźć można w zakładce https://www.costaproject.pl/konferencja/.
Nagrania z paneli dyskusyjnych oraz krótkie podsumowanie video tegorocznej edycji na naszym kanale YT: https://www.youtube.com/@costaproject5444
27 maja 2024
W ubiegłą środę mieliśmy przyjemność uczestniczyć w oficjalnym, uroczystym otwarciu jednej z najnowszych inwestycji NDI Development - apartamentowca przy ul. Jagiellońskiej 13 w Gdańsku.
Jest to elegancki, nowoczesny budynek zaprojektowany w duchu Biophilic Design i nawiązujący do sąsiadującego z nim Parku Reagana oraz jelitkowskiej plaży. 160 lokali na 13 kondygnacjach, liczne części wspólne, w tym taras na dachu oraz bawialnia dla dzieci, zielone patio, podziemna hala garażowa i inteligentny system zarządzania budynkiem.
To były bardzo pracowite, pełne wyzwań dwa lata. Co cieszy nas szczególnie, to że zaowocowały dalszą współpracą. Przed nami kolejne dwa projekty mieszkaniowe - Śląska Osiem oraz Cis Park przy ul. Chabrowej w Gdyni.
29 kwietnia 2024
Zainicjowany w latach 70-tych przez propagatorów i działaczy na rzecz ochrony środowiska w celu zwrócenia uwagi na rozpoczynający się kryzys ekosystemowy, promowania postaw proekologicznych oraz edukacji klimatycznej.
Jak my, jako Costa Project, staramy się realizować te założenia, a także pomagać w tym naszym klientom?
Przede wszystkim oferując konkretne, specyficzna narzędzia pozwalające na rozpoznanie i ograniczenie wpływu sektora budowlanego na środowisko naturalne, tj.:
> certyfikacje BREEAM oraz Zielony Dom,
> analizy LCA (Live Cycle Assessment) i LCC (Live Cycle Cost),
> opracowania techniczne do raportów Taksonomicznych,
> audyty i certyfikaty energetyczne budynków,
a także ogólny consulting w zakresie rozwiązań ekologicznych oraz warsztaty edukacyjne z Mozaiki Klimatycznej.
Wśród naszych działań edukacyjnych na szczególną uwagę zasługuje Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków będący cyklicznym wydarzeniem, organizowanym wspólnie z WSP w Polsce, którego głównym celem jest poszerzanie świadomości ekologicznej wśród osób działających w szeroko rozumianej branży budowlanej.
Najbliższa edycja odbędzie się już 23-24 maja br. Gorąco zapraszamy! https://www.costaproject.pl/konferencja/
22 kwietnia 2024
Uzyskaliśmy status licencjonowanego Asesora BREEAM! Dla przypomnienia, Building Research Establishment Environmental Assessment Method (BREEAM) jest jedną z wiodących metod wielokryterialnej oceny budynków pod kątem ich wpływu na środowisko naturalne oraz przyjazności dla zdrowia i szeroko rozumianego komfortu użytkowników. Choć szczególnie popularny w Europie, brytyjski certyfikat respektowany jest na całym świecie. Oceniane przez niego obiekty poddawane są analizie w następujących obszarach: zarządzanie, zdrowie i dobre samopoczucie, energia, transport, woda, materiały, odpady, wykorzystanie terenu i ekologia, zanieczyszczenia, innowacje.
Dzięki uzyskanej licencji możemy rozszerzyć zakres w jakim wspieramy naszych klientów w tworzeniu bardziej zrównoważonych projektów. Zapraszamy do kontaktu:
Assessor BREEAM International New Construction
Joanna Kopacz Gruźlewska
e-mail: j.kopaczgruzlewska@costaproject.com
Assessor BREEAM In-Use
Anna Błochowiak
e-mail: a.blochowiak@costaproject.com
11 kwietnia 2024
Pozwolenie na budowę otrzymała właśnie farma fotowoltaiczna o mocy ~500 kW, która powstanie przy polskiej siedzibie firmy Dellner w Miszewku, k. Gdańska. Warto wspomnieć, że budowa tego obiektu była jednym z pierwszych, i nie będziemy ukrywać, że niezwykle dobrze wspominanych , zrealizowanych przez nas projektów .
Więcej na temat samej inwestycji oraz zakresu świadczonych przez nas usług można dowiedzieć się w zakładce PORTFOLIO.
1 marca 2024
O tym jak powstała firma, w czym się specjalizuje, o najważniejszych i najciekawszych projektach oraz planach na przyszłość przeczytać można w jednym z najnowszych artykułów na portalu Zielonagospodarka.pl > https://zielonagospodarka.pl/costa-project-inzynierowie-zrownowazonej-przyszlosci-15702
"800 lat łącznego doświadczenia zespołu i ponad 200 zrealizowanych projektów – to spółka Costa Project, która już od 2016 r. definiuje nowe standardy w branży inżynieryjno-konsultingowej, stawiając zwłaszcza na zrównoważony rozwój. Od momentu swojego powstania firma konsekwentnie łączy innowacyjność z odpowiedzialnością ekologiczną i śmiało przekształca ambitne wizje w realne sukcesy projektowe, mając na względzie zarówno potrzeby klientów, jak również środowisko naturalne."
29 lutego 2024
Kolejny raz wzięliśmy udział w akcji Szlachetna Paczka - w tym roku nasz wspaniały Zespół skompletował upominek dla Pana Ryszarda z Żukowa. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w kupowanie, zbieranie i pakowanie upominków. A pozostałych gorąco zachęcamy do przyłączenia się do grona Darczyńców w kolejnych latach!
Jak dokładnie przebiega organizacja Paczki możecie przeczytać na stronie https://www.szlachetnapaczka.pl/o-paczce/
20 grudnia 2023
W ubiegły piątek, podczas firmowego spotkania mikołajkowego wystąpił na scenie pierwszego trójmiejskiego klubu bluesowego zespół instrumentalno-woklany COSTA BABY BAND.
Powstały w wyniku oddolnej inicjatywy pracowniczej, przygotował dla nas parę szlagierów, takich jak "Rudolf" czy "Santa Baby". Nie zabrakło też rockowej nuty w postaci "Merry Christmas (I don't want to fight tonight)" zespołu Ramones.
To był niezwykle emocjonujący i radosny wieczór! Dziękujemy Blues Club Gdynia za udostępnienie nam sceny, nakarmienie i całościowe fantastyczne zaopiekowanie się nami, a muzykom, za trud włożony w przygotowania oraz odwagę do wystąpienia przed tak licznym gronem. Wszystkim pozostałym - za wspólnie spędzony czas oraz ciepłe życzenia.
W skład zespołu (od lewej): Bernard Lewandowski - gitara, Kamilia Konopko - wokal, Maciej Gwóźdź - bas, Adam Łosiński - wokal, Katarzyna Marchwicka - klawisze
Nagranie z koncertu dostępne na naszym kanale YouTube: https://youtu.be/bSwEyZZi7QA?si=X4Um8vGV8__empxq
11 grudnia 2023
Co to były za emocje! W Sztynorcie przy bardzo zmiennych warunkach odbył się finał Ekstraklasy w ramach Polskiej Ligi Żeglarskiej.
Z dumą informujemy, że wspierana przez nas drużyna PG Racing zwyciężyła w finałowej rundzie 💪
27 października 2023
Nasza spółka wzięła udział w tegorocznej edycji projektu SPEKTRUM organizowanego przez Agencję rozwoju Pomorza S.A.
Agencja Rozwoju Pomorza (ARP) działa od 1992 r. Jest instytucją, wyznaczającą standardy wsparcia przedsiębiorczości na Pomorzu, a także ważnym partnerem samorządów w zakresie kreowania rozwoju regionalnego.
SPEKTRUM to nazwa pomorskiego systemu świadczenia specjalistycznych usług doradczych dla MSP. Firmy z województwa pomorskiego w ramach systemu mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 50% na zakup specjalistycznych usług doradczych. Koncepcja systemu SPEKTRUM została przygotowana w oparciu o wieloletnie doświadczenie Agencji Rozwoju Pomorza SA w zakresie wspierania podmiotów gospodarczych z sektora MSP.
Zrealizowany został projekt dotyczący doradztwa w zakresie zarządzania zasobami i finansami w przedsiębiorstwie, w obszarze: zarządzania i organizacji.
Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 62 730,00 PLN, całkowite wydatki kwalifikowalne wnoszą 51 000,00 PLN. Dofinansowanie z budżetu środków europejskich w kwocie 30 600,00 PLN.
Wkład własny o wysokości 20 400,00 PLN. Projekt został współfinansowany ze środków EFRR w ramach RPO WP na lata 2014-2020. Numer umowy: UDG-SPE.04.2023/204
Usługę doradztwa zrealizowała AgilePMO Małgorzata Kusyk.
10 października 2023
Główne tematy wokół których toczyły się dyskusje:
🤝 współpraca międzysektorowa na rzecz zmian
⚙️ nowe technologie dla optymalizacji kosztów eksploatacji
🌱 kluczowe znaczenie natury w przestrzeniach miejskich i wewnątrz samych budynków
🌤️ światło dzienne i mnogość korzyści wynikających z jego wykorzystania
Ponadto
🚀 o architekturze czerpiącej z kosmicznych technologii
🧠 o neuroróznorodności - jaki wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i zachowanie ma otaczająca nas przestrzeń.
Za chwile rozpoczynamy dzień drugi - hasło przewodnie #cyrkularność
♻️ Czyli o ponowne wykorzystanie materiałów 👉 ta sama jakość, ale ze znacznie mniejszym wpływem na środowisko.
25 września 2023
14 września odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego symbolizujące rozpoczęcie budowy.
Rzeczywisty start odbył się pod koniec kwietnia, a zakończenie planowane jest na grudzień 2024.
Za projekt centrum szkoleniowo-naukowego odpowiedzialne jest biuro Toprojekt, z kolei za realizację trojmiejska firma Allcon Budownictwo.
Nasza rola, tzw. Inwestora Zastępczego, polega przede wszystkim na koordynacji przebiegu Inwestycji,
doradztwie technicznym w całym okresie jej trwania oraz tradycyjnym wielobranżowym nadzorze inwestorskim.
25 września 2023
Za nami trzecie Urodzinowe Regaty Costa Project! W miniony weekend spotkaliśmy się w Pucku, żeby wspólnie z naszymi pracownikami, współpracownikami, klientami, przyjaciółmi i sympatykami świętować siódmą już rocznicę założenia Spółki.
Gośćmi specjalnymi podczas zawodów była drużyna PGRacing, którą od trzech lat, wspólnie z Politechnika Gdańska, z dumą sponsorujemy. Dziękujemy za wyniesienie naszych regat na niemal profesjonalny poziom! Zwycięzcom gratulujemy sukcesu, a wszystkim pozostałym godnej podziwu wytrwałości. Dzięki, że byliście z nami!
18 września 2023
Wracamy z cyklem wywiadów z ciekawym człowiekiem, zaczynamy od rozmowy z jedną z najciekawszych kobiet, jakie znamy – Wiolettą Fabrycką, właścicielką firmy „A Propos”, współpracującą z nami w Costa Academy i w kwestiach związanych z ESG.
CP: Dzień dobry! Czy mogłabyś przedstawić się, opowiedzieć parę słów o sobie?
WF: Dzień dobry! Jestem zakłopotana wprowadzeniem, zastanawiam się, czy ktoś może mnie uważać za ciekawą osobę? Może tylko z tego powodu, że jestem znana jako hiperaktywna osoba 50+? 😉 Oczywiście czuję się młodo, dzięki pozytywnemu podejściu do życia, pogodzie ducha i wspaniałym ludziom, którzy mnie otaczają.
Wiele razy w życiu zmieniałam zawód, a 4 razy miasto zamieszkania, od 5 lat jestem odważną freelancerką, w tej chwili zaczynam moje 2-e już studia podyplomowe, myślę o doktoracie, udzielam się pro bono, uczestniczę w życiu mojej rodziny i znajomych, których mam naprawdę dużo i naprawdę bliskich. Moje dwie dorosłe córki, jeszcze studentki, oraz tzw. kapitał społeczny to największe dobra, jakimi się cieszę.
CP: Czym zajmujesz się na co dzień (zawodowo) i w jakich okolicznościach zrodziła się Twoja współpraca z Costa Project?
WF: Steruję kilkoma większymi i długofalowymi projektami oraz całą mnogością drobniejszych. Większość skupia się wokół promocji i edukacji w obszarze zrównoważonego budownictwa i architektury. Prowadzę wykłady, szkolenia, konferencje, panele dyskusyjne; piszę artykuły, biorę udział w grupach roboczych różnych organizacji wpływających na przemianę naszej gospodarki na mniej emisyjną i zasooboszczędną.
Od 4 lat jestem managerką programu mentorignowego Top Woman In Real Estate i praca z młodymi kobietami i ich mentorami na co dzień dodaje mi skrzydeł.
Macieja, CEO Costa Project, poznałam wiele lat temu w Coplanie, dużym francuskim biurze projektowym i firmie zarządzającej projektami, w której On prowadził oddział gdański a ja byłam punktem kontaktowym między inwestorem a warszawskim zespołem project manager’ów nadzorujących budowę kilkunastu hoteli w całej Polsce. Po rozwiązaniu tej firmy, przez wiele lat spotykaliśmy się przypadkiem na eventach branżowych, zawsze odnajdując się z wielką radością. W 2019 roku Maciej zaprosił mnie do poprowadzenia 1-ej edycji konferencji tworzonej wespół z WSP Polska. Od tamtej pory jestem związana z Costa Project kilkoma ekscytującymi i wciągającymi projektami.
CP: Z wykształcenia jesteś filologiem. Jak to się stało, że Twoja ścieżka zawodowa poszła w kierunku inżynierii i ochrony środowiska?
WF: Po filologii romańskiej na uniwersytecie poznańskim pracowałam w Poznaniu jako lektorka i tłumaczka, prowadząc działalność gospodarczą po to, by samej zarządzać czasem pracy i móc opiekować moimi małymi córkami. Przypadkiem zaproponowano mi stanowisko asystentki i tłumaczki dyrektora technicznego dużej sieci handlowej, którego wspierałam m.in. w organizacji przetargów na budowę poszczególnych obiektów. Przeprowadziwszy się potem z Poznania do Warszawy, skończyłam studia podyplomowe z zarządzania na SGH. Budownictwo na tyle mi się podobało, że pozostałam w sektorze a zmieniałam firmę co 2 lata - byłam specjalistą ds. marketingu, project manager’em, client relations manager’em i development director’em w organizacjach o różnorodnym zakresie działalności - biuro projektowe, inwestor (hotele i obiekty handlowe), inwestor zastępczy, facility management, generalny wykonawca.
Nie jestem inżynierem, ale mam ogólne pojęcie o budownictwie. Na przestrzeni lat obserwowałam, jak firmy budowlane lub producenci materiałów budowlanych stopniowo przechodzą na działania odpowiadające zasadom CSR, celom zrównoważonego rozwoju (SDG’s), w końcu dzisiaj ESG i taksonomii. Wiedząc, jak bardzo ten sektor potrzebuje przemodelowania w kontekście jego negatywnego wpływu na środowisko i dostosowania do wymogów dekarbonizacji, otaczam się ludźmi, którzy myślą podobnie i w swych firmach poszukują ROI w bardziej odpowiedzialny sposób.
CP: Wydajesz się być bardzo zajętą kobietą (śmiech). Skąd czerpiesz siłę, co napędza Cię do działania?
WF: Zawsze miałam w sobie ogromne pokłady energii. Zawsze coś mnie goni naprzód, coś fascynuje i kusi. Mam we krwi jakby naturalny pęd do wykorzystania każdej chwili życia. Wynika to z mej ciekawości świata i ludzi. Kiedy próbuję ograniczyć zadania, jakie na siebie biorę, od razu przychodzi refleksja, że to byłoby ze szkodą dla mnie samej, bo ominęłoby mnie coś wartościowego.
Zawodowo, szczęśliwie, zajmuję się obszarami, które mnie mocno motywują i dają ogromną satysfakcję. Czuję nawet swego rodzaju misję – by wykorzystywać moje doświadczenie i wiedzę, dawać dobry przykład młodym, przyszłym liderom i nawoływać firmy do zmiany modeli biznesowych, do zadbania o środowisko naturalne a przy okazji - jakość życia naszego i przyszłych pokoleń.
CP: A gdy już masz chwilę dla siebie? Jak najchętniej spędzasz swój wolny czas?
WF: Tu mam spory wachlarz aktywności, które mnie zawsze pociągały – dobra książka, wizyty we wszelkich przybytkach kultury (kino, teatr, opera, muzea, wystawy, koncerty), spotkania z rodziną i przyjaciółmi, podróże.
Ostatnio, dzięki możliwości pracy zdalnej, uwielbiam zaszyć się na wsi i po pracy chodzić na długie spacery po lesie lub pracować w ogrodzie. Czuję ogromną potrzebę bycia blisko natury.
A teraz ciekawostka a propos zwalniania tempa życia - na przełomie roku zrobiłam sobie 3-tygodniowe, pierwsze w życiu długie wakacje. Założeniem było oderwać się w podróży od wszystkiego i wrócić z nowymi pomysłami na cały rok pracy. Plan się nie powiódł - walczyłam z dziwną infekcją, która po powrocie do kraju okazała się być zapaleniem płuc. Nigdy tak nie chorowałam; zakładam, że organizm, przyzwyczajony do biegu i adrenaliny, najwyraźniej upomniał się o swoje. A co zrobiłam, jak doszłam do siebie? Zapisałam się na studia podyplomowe z ESG... Ten typ tak ma. 😉
CP: Wiem, że masz dużą wiedzę na temat muzyki operowej 😉 Jakaś spektakl, który możesz nam szczególnie polecić?
WF: Nie mam dużej wiedzy, natomiast regularnie chodzę do opery, przenosi mnie ona w inny, lepszy świat. Od kilku lat ta sztuka nabrała szczególnego znaczenia - moja młodsza córka uczy się śpiewać operowo i świetnie sobie radzi. By było sprawiedliwie, muszę wspomnieć teraz i o starszej – dzięki Niej z kolei uciekam częściej w naturę i świat zwierząt – Ona, po studiach prawniczych, posłuchała głosu serca i studiuje weterynarię.
A co Wam dziś operowo polecam? Może coś mniej znanego i francuskiego, jak na romanistkę przystało 😊 – liryczną arię Nadira "Je crois entendre encore" z opery "Poławiacze pereł" Georges’a Bizet’a oraz pełną życia arię Julii „Je veux vivre” z opery „Romeo i Julia” Charles’a Gounod’a.
CP: Bardzo dziękuję za Twój czas.
WF: To ja dziękuję, takie rozmowy sprzyjają refleksji nad sobą, a takiej nigdy za wiele. Oddaję te kilka spisanych myśli, ale mam wrażenie, że muszę pomyśleć o tym, co z tego, o czym mowa powyżej, będzie mieć największe znaczenie w najbliższej przyszłości, dla mnie i mego otoczenia. Jak wszyscy, uczę się tzw. zwinności i antykruchości.
7 lipca 2023
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego podsumowania z Trójmiejskiego dnia zielonych budynków 🌱 🌍 🏡 oraz do zajrzenia na nasz profil YouTube, gdzie znaleźć można m.in. relację z poprzedniej edycji oraz, wciąż aktualny, wywiad z Kamilem Wyszkowskim - przedstawicielem krajowym UN Global Compact Network Poland, w którym wraz z Wioletta Fabrycka rozmawiają o wyzwaniach jakie stawia przed nami Zmiana Klimatu. → (194) Costa Project - YouTube
Zarówno naszych tegorocznych gości, jak i tych wszystkich którzy nie mieli jeszcze okazji brać udziału w naszym wydarzeniu, już dziś, wspólnie z WSP, zachęcamy do zarezerwowania sobie w kalendarzu terminu 4. edycji TDZB:
👉 23–24 maja 2024 r. 👈
Do zobaczenia za rok w Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia
(194) Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków 2023 - YouTube
🎥 VideoMakers.pl
19 czerwca 2023
Nasze hasło już wisi, a nasi goście już rozpoczęli pierwszą wizytę studyjną w ramach drugiego dnia Konferencji Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków
Rozpoczęliśmy od zwiedzania placu budowy ZTPO Gdańsk Port Czystej Energii
W następnej kolejności widzimy się w ogrodzie tropikalnym Olivia Garden w Olivia Centre
Na koniec dnia udamy się na inwestycję EURO STYL - Montownia, po której oprowadzą nas autorzy projektu Zieleniarium Rayss Group.
Każde z wybranych przez nas miejsc nawiązuje do bloków tematycznych, tj.:
👉Zarządzanie w Obiegu Zamkniętym,
👉Odpowiedzialny Biznes,
👉Architektura jako Element Ekosystemu Miasta.
Autorką hasła pod którym odbywa się wydarzenia jest Aleksandra Milewska z Costa Project
26 maja 2023
Z radością informujemy, że fundacja Schronisko Dla Roślin ponownie dołączy do naszego wydarzenia - przygotuje stanowisko, na którym można będzie:
🌱oddać, zabrać lub wymienić kwiaty różnej wielkości, koloru i kształtu,
🌱skorzystać z profesjonalnej porady, jak pielęgnować adoptowane rośliny.
Akcja jest bezpłatna i dla każdego.
Stanowisko adopcji roślin znajdować się będzie w przy wejściu na salę konferencyjną w godzinach 11:00 - 16:00.
15 maja 2023
Z radością informujemy, że 13 kwietnia w siedzibie Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku odbyło się oficjalne podpisanie umowy na realizację budowy Ośrodka Szkoleniowego OIL Gdańsk. Generalnym Wykonawcą została gdyńska spółka Allcon.
19 kwietnia nastąpiło przekazanie placu budowy, a tydzień później uroczyste „wbicie łopaty”
Gratulujemy wszystkim zaangażowanym osobom - Inwestorowi OIL Gdańsk, Głównemu Projektantowi Toprojekt oraz całemu zespołowi Inwestora Zastępczego Costa Project
2 maja 2023
"Morskie terminale pasażerskie zazwyczaj nie mają spektakularnej architektury. [...] Budynki te przede wszystkim mają być funkcjonalne. [...] W przypadku nowego terminalu promowego w Gdyni zakres programu funkcjonalno-użytkowego i jakość rozwiązań architektonicznych są wyższe niż w wielu europejskich realizacjach."
Tak Architektura-murator pisze o nowym terminalu promowym w Gdyni.
Autorami projektu są architekci tworzący obecnie trzon Zespołu Costa Project - Marcin Fik oraz Maciek Gwóźdź
Nowy terminal promowy w Gdyni - Architektura-Murator (muratorplus.pl)
7 kwietnia 2023
Gorąco zapraszamy do udziału w organizowanej przez nas, wspólnie z WSP w Polsce, konferencji poświęconej odpowiedzialności ekologicznej ze szczególnym wskazaniem na branżę budowlaną oraz projektową.
Już teraz możemy Wam zdradzić tytuły trzech głównych bloków tematycznych:
👉Architektura jako element Ekosystemu Miasta
👉Odpowiedzialny biznes
👉Zarządzanie w obiegu zamkniętym
Wydarzenie odbędzie się w formie stacjonarnej, w Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia w dniach 25 – 26 maja br.
Więcej szczegółów wkrótce!
Konferencja objęta jest Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Gdyni, a także jest częścią projektu Gdynia w klimacie.
15 marca 2023
Budowa apartamentów Linea Mare, których budowę nadzorujemy od października 2021 roku, powoli dobiega końca.
Zakres naszych na tym projekcie obejmuje:
👉 koordynację budowy
👉 administrowanie projektem
👉 wielobranżowy nadzór inwestorski
Linea Mare Pobierowo - postępy z budowy 28.11.2022 - YouTube
10 stycznia 2023
Jednym z nich było zajęcie drugiego miejsce w konkursie architektonicznym na projekt rewitalizacji Miejskiego Parku Rodzinnego w Redzie
Celem konkursu było stworzenie nowoczesnej i funkcjonalnej przestrzeni relaksacyjno-wypoczynkowej, przyjaznej wszystkim użytkownikom, niezależnie od wieku oraz potrzeb.
Jednym z głównych wymagań było zaprojektowanie tężni solankowej oraz wodnego placu zabaw. Ponadto uczestnicy konkursu mieli uporządkować istniejącą już infrastrukturę – widownia, plac zabaw, przystań kajakowa – a także zaproponować małą architekturę, zielono-błękitną infrastrukturę oraz strefę relaksu.
Naszym osobistym celem, z kolei było zaprezentowanie ciekawych i praktycznych proekologicznych rozwiązań, dzięki którym Park będzie miejscem przyjaznym nie tylko dla ludzi, ale również dla lokalnego ekosystemu
5 stycznia 2023
Tak wyglądało ubiegłotygodniowe otwarcie wystawy 20 projektów architektonicznych w walce ze zmianami klimatu | wystawa , podczas którego mieliśmy okazję przysłuchać się dyskusji na temat współczesnej architektury – jaki ma obecnie charakter, czy i w jaki sposób przekłada się na zmianę klimatu, co zrobić, aby była nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim funkcjonalna, zdrowa i możliwie przyjazna środowisku.
W panelu moderowanym przez Łukasza Harata (antyRAMA) zasiedli:
Joanna Krukowska (UrbanLab Gdynia), Maciek Gwozdz (Costa Project) oraz Bartosz Macikowski (Politechnika Gdańska).
24 listopada 2022
17 listopada w Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia.
Wystawa prezentująca najciekawsze projekty architektoniczne z wykorzystaniem rozwiązań projektowych i/lub budowlanych pozwalających na zminimalizowanie zużycia zasobów oraz negatywnego wpływu na środowisko.
sala morska , budynek II PPNT
od 17 listopada do 18 grudnia 2022
Centrum Designu Gdynia we współpracy z Architects' Council of Europe
Dlaczego szczególnie warto się pojawić?
O 18:00, przed otwarciem wernisażu, Maciek Gwóźdź wystąpi, wspólnie z Joanną Krukowska z UrbanLab oraz Bartoszem Macikowskim z Politechnika Gdańska, w panelu dyskusyjnym poświęconym zrównoważonemu projektowaniu.
Więcej szczegółów w wydarzeniu oraz na profilu Gdynia Design days
Wstęp wolny,
Rejestracja 👉 https://evenea.pl/pl/wydarzenie/208088-326
4 listopada 2022
Bauma spędzamy dzięki uprzejmości trójmiejskiego producenta żurawi wieżowych Krupinski Cranes.
Krupinski Cranes to najbardziej energooszczędne żurawie na rynku - 40% oszczędności energii w stosunku do napędów konwencjonalnych
Jako jedyne na świecie napędzane silnikami na magnesach trwałych (jak samochody Tesla).
Rynek maszyn budowlanych generalnie wydaje się tu jednak dosyć konserwatywny, jakby ich producenci nie wiedzieli, że istnieją jakieś cele SDG
Niemniej jednak, żeby nie było tak smutno, to uprzejmie donoszę, że spotkaliśmy też pierwsze przejawy elektro mobilności i magazynowania energii rodem z F1 , firmy oferujące software i hardware do optymalizacji pracy maszyn budowlanych oraz nowoczesne narzędzia pomiarowe wspierające technologię BIM
Bardzo ciekawa była też strefa start-upów, gdzie można było znaleźć np. aplikacje do raportowania ESG profilowane dla firm z branży Construction
29 października 2022
W tym roku zatytułowane TIME TO (RE)THINK - skupione przede wszystkim na gospodarce cyrkularnej, odporności na zmiany i dekarbonizacji.
Nie zabrakło reprezentacji z Gdyni Na zdjeciu Pani Prezydent Katarzyna Gruszecka - Spychała w panelu dyskusyjny „Odpowiedzialne przywódctwo” - o kryzysie energetycznym, jak sobie w nim radzić i jakie pozytywne wartości z niego zaczerpnąć.
11 października 2022
Od przyszłego tygodnia ruszają roboty ziemne na budowie przy ul. Jagiellońskiej w Gdańsku. Realizowana przez NDI Development inwestycja to trzynastokondygnacyjny kompleks mieszkaniowy z dwupoziomową halą garażową oraz częścią usługową zaprojektowany przez sopockie biuro projektowe Roark Studio ✏️
Ostatnimi projektami przy których mieliśmy okazje wspólnie pracować były Aparatamety Chlebova w Gdańsku oraz Aparthotel Smolna 23 w Warszawie.
20 lipca 2022
W dniach 2-10 lipca na terenie Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia odbył się coroczny festiwal Gdynia Design Days
Tegorocznym hasłem przewodnim było "współmorze"
Czym jest dla nas morze zarówno w kontekście gospodarki czy klimatu, jak i tożsamości oraz wspólnotowości mieszkańców regionów nadmorskich?
Przez cały tydzień na terenie całego miasta dostępne były do zwiedzania różnego rodzaju instalacje, wystawy i wernisaże, a pod koniec tygodnia odbył się dwudniowy „Design talks Business” Sustainability Summit w ramach którego mogliśmy wziąć udział w wykładach, sesjach warsztatowych oraz projekcji filmu dokumentalnego 'Wymyślić świat na nowo’ (eng. ‘Going circular’)
Tematem wiodącym wszystkich tych spotkań była Gospodarka Cyrkularna
Rozmawialiśmy o tworzącym się nowym rynku, na którym koniec życia jednego produktu jest początkiem życia innego, o etyce i odpowiedzialności społecznej w biznesie – jak wprowadzać zrównoważone zmiany w biznesie oraz w jaki sposób realnie je „mierzyć”.
Oraz o tym co chyba najbardziej kluczowe – jak zmienić sposób myślenia o gospodarce, zrezygnować z liniowego modelu konsumpcji i nauczyć się korzystać z surowców, którymi już dysponujemy pozwalając zasobom naturalnym na swobodną regenerację.
13 lipca 2022
Jak nazwa sugeruje, rozwijaliśmy nasze umiejętności negocjacyjne
Dowiedzieliśmy się:
👉czym są negocjacje,
👉jaki jest ich cel,
👉czego nie robić podczas negocjacji,
oraz co najważniejsze
👉w jaki sposób negocjować efektywnie: jak się przygotować, jak je przeprowadzić a następnie z sukcesem zakończyć.
Spotkanie podsumowaliśmy krótkim zespołowym wyzwaniem, którego przebieg można podziwiać na zdjęciach.
Szkolenie było pierwszym z serii CostaAcademy, a poprowadził je dla nas Maciek Gwóźdź
27 czerwca 2022
Dyskutowaliśmy o tym jak zmienia się klimat w którym żyjemy, jakie to przynosi zagrożenia oraz jak na nie reagować. O tym jak być odpowiedzialnym w inwestorem, projektantem, wykonawcą, użytkownikiem. Punktów widzenia było wiele, ale wniosek za każdym razem ten sam – trzeba działać, trzeba edukować i zmieniać nawyki.
Dziękujemy prelegentom Kamil Wyszkowski, Michał Guć, Łukasz Śledź, Katarzyna Rauber, Maciej Gwóźdź , Małgorzata Mirota-Karp, Antoni Balcerzak, David Symons, Justyna Biernacka, Piotr Biernacki, Sandra Stężały, Sławomir Brzózek, Dominika Zielińska, Maciej Chrzanowski, Marta Głażewska, Dorota Bartosz, Konrad Witczak, Jacek Boruc, Jakub Dziurdz, wim van de wall.
Specjalne podziękowania dla Wioletta Fabrycka za powtórne (i mamy nadzieje nie ostatnie ) poprowadzenie spotkania.
A także - last but not least – niezawodnemu WSP nie tylko za wkład merytoryczny, ale przede wszystkim za trud włożony we współorganizację wydarzenia
🎥 Rafał Malko
Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków 2.0 - podsumowanie - YouTube
9 czerwca 2022
Widzimy się już za dwa tygodnie w Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia na konferencji
🟢 Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków 2.0 🟢
💬 Będziemy mieli zaszczyt zasiąść w panelu wraz z Miastem Gdynia oraz inwestorami Allcon Osiedla oraz Yareal, którzy opowiedzą nam o swoich działaniach w kontekście zmiany klimatu.
✅ Pojawią się również specjaliści z Materiality, FineTech , Eneris oraz workplace, dzięki którym dowiemy się co zrobić aby prowadzić odpowiedzialny ekologicznie biznes.
🏡 W ostatniej części konferencji, dzięki przedstawicielom z ArcelorMittal Poland, PLGBC - Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, Politechnika Łódzka oraz Warbud SA poznamy rozwiązania technologiczne oraz projektowe pozwalające na zminimalizowanie śladu węglowego powstającego w procesie budow-lanym.
Ponadto będzie okazja do networkingu, możliwość adopcji roślin w ramach wymianki organizowanej przez Schronisko Dla Roślin, a nawet quiz z nagrodami 😉
Gorąco zapraszamy!
A wszystkich przejezdnych oczywiście zachęcamy do zatrzymania się na weekend w Trójmieście ☺️☀️🌊
🎥 Rafał Malko
Zaproszenie na konferencję: Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków 2.0 - YouTube
13 maja 2022
Dziś, 22. kwietnia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi
Dzień poszerzania świadomości ekologicznej, dzień promowania i inspirowania do prowadzenia bardziej zrównoważonego trybu życia
Dwoma największymi zagrożeniami dla naszej planety są obecnie:
Zanieczyszczenia powietrza
Emisja dwutlenku węgla do atmosfery powoduje niszczenie warstw atmosfery, które chronią Ziemię przed nadmierną ilością promieni słonecznych. W konsekwencji temperatura powietrza nieustannie rośnie – w ciągu ostatnich 100 lat wzrosła o ponad 1 st. C Powoduje to m.in. coraz częstsze występowanie gwałtownych zjawisk atmosferycznych , susze oraz powodzie, wzrost poziomu morza czy migracje gatunków roślin i zwierząt w kierunku biegunów.
Odpady
Tworzywa sztuczne rozkładają się nawet 500 lat, co oznacza, że każdy wyprodukowany dotychczas kawałek plastiku wciąż jest gdzieś na Ziemi Brakuje miejsc do ich składowania oraz technologii do ich przetwarzania lub utylizacji. Wzrasta też ilość wytwarzanych śmieci niebezpiecznych, których toksyczność dodatkowo szkodzi środowisku
Kiedyś świętując Dzień Ziemi wyłączaliśmy światła lub zbieraliśmy śmieci z lasów i plaż. Dziś wiemy, że tylko zmianą swoich codziennych nawyków możemy pomóc naszej planecie.
22 kwietnia 2022
Inwestycja jest zlokalizowana w gdańskiej dzielnicy Rębiechowo przy ul. Azymutalnej 15, w pobliżu Lotniska im. Lecha Wałęsy. Kompleks usytuowany z bezpośrednim dostępem do komunikacji miejskiej w ciągu budynków magazynowych, przemysłowych i biurowych, który dodatkowo czyni tę lokalizację atrakcyjną dla najemców.
Gratulacje dla Inwestora HE3 GDANSK 1 Sp. z o.o. , firmy wykonawczej Bremer oraz całego zespołu nadzorującego Costa Project!
6 kwietnia 2022
WODA, nie tylko jako związek chemiczny, który pozwala na funkcjonowanie w codziennym życiu, ale także jako cenny zasób, który musimy chronić.
Jest narzędziem pomagającym osiągnięcie rozwoju i neutralności klimatycznej w zrównoważonych projektach budowlanych.
Tegorocznym wyzwaniem jest problem ścieków i właściwego wykorzystywania zużytej wody. Większość tego rodzaju odpadów niestety zanieczyszcza środowisko.
Stąd trzeba robić wszystko, żeby zmniejszać zakres ilości produkowanych ścieków oraz rewitalizacja zużytej wody w większym stopniu niż ma to miejsce obecnie.
Wspólnie szanujemy wartość wody poprzez używanie innowacyjnych pomysłów, które stosujemy w powstawaniu Zielonych Budynków.
Nowe technologie, innowacyjne metody jako nowe rozwiązanie dla budynków komercyjnych, ale nie tylko, które oprócz obniżenia kosztów eksploatacji pozwalają spełnić wymagania certyfikatów zrównoważonego budownictwa.
Dodatkowym atutem innowacji to -
Zaufanie do bezpieczeństwa wody z kranu dla mieszkańca, a tym samym zmniejszenie zużycia plastiku, który jest sprzedawany co roku do 500 miliardów.
A to wszystko dzięki Wodzie!
Szanujmy jej wartość- nie tylko w Światowy Dzień Wody!
22 marca 2022
To właśnie w kotle przejmowane zostaje ciepło z procesu spalania odpadów, aby następnie zostać przetworzone na energię elektryczną oraz cieplną
Montaż technologii kotła rozpoczęto w grudniu 2021 i trwać ma do końca kwietnia br.
W ubiegłym tygodniu zainstalowano największe elementy technologii – w tym ścianę radiacyjną ważącą niemal 70 ton
Szczegółową relację z postępów na budowie przeczytać można na portalu trójmiasto.pl
Jak rośnie spalarnia śmieci w Gdańsku? Byliśmy na budowie (trojmiasto.pl)
1 lutego 2022
W tym miesiącu mieliśmy przyjemność rozmawiać nie tylko z bardzo ciekawym, ale również niezwykle inspirującym człowiekiem, jakim jest Aleksandr Nikitin – prezes firmy Tebin z Kijowa.
CP: Dzień dobry. Czy na początek mógłbyś się przedstawić i opowiedzieć coś o sobie?
AN: Nazywam się Aleksandr, jestem przedsiębiorcą, prezesem w innowacyjnej firmie inżynierskiej TEBIN, triatlonistą IRONMAN, biegaczem, rowerzystą, mężem i ojcem trójki dzieci. Jestem odkrywcą i innowatorem oddanym samorozwojowi, zarówno w biznesie, jak i życiu prywatnym.
CP: Opowiedz proszę, czym zajmuje się Twoja firma i jak daleko sięga Twoja współpraca z Costą.
AN: Tebin jest innowacyjną międzynarodową firmą inżynieryjno-konsultingową. Pomagamy naszym klientom w maksymalnym wykorzystaniu ich potencjału biznesowego poprzez siłę innowacji. Świadczymy multidyscyplinarne usługi inżynieryjne oparte na systemie BIM. Zapewniamy fachową ekspertyzę i innowacyjne rozwiązania na tak zróżnicowanych rynkach, jak budownictwo komercyjne oraz mieszkaniowe, projekty produkcyjne i przemysłowe, przemysł środowiskowy i energetyczny, opieka zdrowotna i żywienie. Naszą wizją jest cyfrowa transformacja światowej branży inżynieryjnej i budowlanej.
Maciej Gwóźdź jest moim przyjacielem. Pracowałem z nim w jednej z międzynarodowych korporacji inżynierskich. Znamy się od wielu lat i mamy bardzo podobne podejście zarówno do biznesu, jak i życia. Nasza współpraca zrodziła się gdy zostaliśmy przedsiębiorcami – bardzo dobrze się znamy i obaj dbamy o wysoką jakoś dostarczanych przez nas usług. Wspólnie, Costa Project i TEBIN, są w stanie dostarczyć klientom i inwestorom pełen pakiet usług w zakresie projektów i nadzoru budowlanego, innowacyjnego projektowania i inżynierii, cyfrowego modelowania budynków (BIM) oraz wirtualnego projektowania i budowy (VDC).
CP: Czym się kierujesz w swojej pracy? Co Cię napędza?
AN: Są dwie takie rzeczy, które pomagają mi wstać wcześnie rano, jeszcze przed budzikiem:
Po pierwsze, jestem człowiekiem nastawionym na cyfryzację. Uważam, że inżynieria i budownictwo powinny być cyfrowe. Uważam również, że inżynierowie powinni skupić się na pracy twórczej, a komputery wykorzystywać do wykonania prac analitycznych i rutynowych. My w TEBIN naprawdę zmieniamy branżę budowlaną poprzez transformację cyfrową – tworzymy dane, modele informacyjne i efektywnie wykorzystujemy je w całym cyklu życia projektu – w fazie projektowania i budowy, a także na etapie eksploatacji i zarządzania obiektem.
Po drugie, wierzę, że moja ojczyzna, Ukraina, może być centrum światowej gospodarki budowlanej, podobnie jak biznesu IT. Dlatego w TEBIN projektujemy dziś dla wielu krajów europejskich, bez granic, bez barier komunikacyjnych. Nowa, cyfrowa rzeczywistość, będąca skutkiem Covid-19 i licznych lockdownów, sprawiła, że nasza misja stała się możliwa.
CP: Przywiązujesz dużą wagę do kwestii poszanowania środowiska i ekologii. W jaki sposób Ty o nie dbasz?
AN: Po pierwsze, zaczynamy od siebie i swojego stylu życia. Segregujemy śmieci w biurach i domach, ograniczamy generowanie odpadów. Do poruszania się po mieście używamy rowerów lub transportu publicznego – ograniczamy emisję CO2.
Z kolei w biznesie korzystamy z metod VCD (Virtual Design and Construction) w celu zminimalizowania ilości odpadów na placu budowy. Budujemy dwukrotnie – najpierw wirtualnie w biurze – symulujemy konstrukcję, po kolei rozwiązujemy pojawiające się problemy, a gdy projekt jest zbliżony do ideału – realizujemy go w rzeczywistości. W konsekwencji unikamy niepotrzebnych prac, a zamówione zostają wyłącznie niezbędne materiały. Budownictwo to największa branża na świecie. Wyobraź sobie, że dzięki tym symulacjom oszczędzamy 10-15% materiałów – co może mieć fantastyczny wpływ na środowisko.
CP: Twój ulubiony sposób na spędzanie wolnego czasu?
AN: Jestem dość aktywną osobą. Każdego ranka biegam lub jeżdżę na rowerze. Biorę udział w wyścigach IRONMAN i maratonach. Uwielbiam podróżować po świecie, chętnie na motocyklu, również off-roadowo. Uwielbiam też zwyczajnie spacerować po mieście, pić kawę w towarzystwie żony i marzyć. Kiedy mam więcej czasu, lubię jeździć rowerem po górach. Żegluję. Planuję też całe mnóstwo innych rzeczy… w tym nic-nierobienie, czytanie i pisanie.
CP: Czy jest coś, co chciałbyś osiągnąć, ale jeszcze Ci się nie udało? Coś, czego bardzo chciałbyś spróbować, ale jeszcze nie miałeś okazji?
AN: Mam ogromne zaległości w realizacji niektórych marzeń. Szczerze mówiąc, mam więcej planów, niż da się zrealizować w jednym życiu. Chciałbym odwiedzić wiele miejsc, takich jak Afryka, Australia, Nowa Zelandia, Ameryka Południowa, Kanada… W obszarze biznesowym marzę o tym, żeby Ukraina stała się inżynieryjnym hubem na skalę światową, a w branży pracowało tysiące ludzi generujących miliardy euro. Jestem bardzo zaangażowany w rozwój tej idei.
CP: Bardzo Ci dziękuję za poświęcony czas.
AN: Dziękuję Tobie również! Dzisiejszy świat oparty jest na współpracy, nie rywalizacji. Ja zawsze wierzę we współpracę dobrych ludzi, zespołów, firm o podobnych wartościach. Dzielenie się doświadczeniem i osiągnięciami. Czerpanie radości ze współpracy przy realizacji projektów. Wierzę w zwinną i szybką reakcję na potrzeby klienta. Bądźmy więc aktywni, proaktywni, bądźmy agile, uczmy się i dzielmy wiedzą, bawmy się. I oczywiście bądźmy zdrowi i zapobiegawczy!
23 grudnia 2021
W tym miesiącu dwukrotnie mieliśmy okazję świętować symboliczne zawieszenie wiechy na prowadzonych przez nas budowach.
👉 Pierwszą z nich zobaczyliśmy na placu budowy hali magazynowej realizowanej przez firmę Hillwood Polska
.
👉 Drugą - na pierwszej krokwi rozbudowywanej w Nowym Dworze Gdańskim fabryki wymienników ciepła należącej do spółki SECESPOL.
Gratulacje dla Inwestorów oraz obu zespołów 🎉
📸 fot. Budowa fabryki Secespol w Nowym Dworze
26 listopada 2021
Dokładnie dwa tygodnie temu, w czwartek 14 października, mieliśmy okazję wziąć udział w organizowanym przez Europejskie Izby Bilateralne #IGCC spotkaniu „Trójmiasto 2030. Zielona rewolucja”.
Było to pierwsze z cyklu spotkań “The International Chambers Round Table”, na którym zebrali się przedstawiciele lokalnych samorządów, przedsiębiorcy oraz organizacje pozarządowe, aby wspólnie porozmawiać o tym, jak skutecznie realizować ideę zrównoważonego rozwoju w polskich miastach.
Jako reprezentantki trójmiejskich gmin przy „okrągłym stole” zasiadły:
👉 Katarzyna Gruszecka - Spychała Wiceprezydent #Gdyni ds. gospodarki
👉 Maja Macur z Urząd Miasta Sopotu - Sopot City Hall, w zastępstwie Prezydenta Jacka Karnowskiego.
Dyskutowaliśmy m.in. na temat odnawialnych źródeł energii, szczególnie morskiej energetyki wiatrowej, redukcji emisji CO2, a także o tym, w jaki sposób samorządy i przedsiębiorstwa mogą wzajemnie wspierać się w kształtowaniu zielonego Trójmiasta.
Spotkanie miało charakter networkingowy i odbyło się w Sheraton Sopot Hotel.
28 października 2021
Puchar Polski Klasy Omega po raz trzeci z rzędu trafia w ręce sponsorowanej przez nas załogi #POL377 PG Racing.
Wspaniałe zakończenie sezonu! Jesteśmy dumni i gratulujemy!
12 października 2021
W ostatni czwartek mieliśmy przyjemność wziąć udziału w dorocznym Sympozjum PLGBC - Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego.
Prelegenci dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem m.in. w kwestiach:
- samowystarczalnych miast,
- zdrowych dla użytkownika budynków,
- rezylientnych miast oraz budynków,
- dekarbonizacji procesu budowlanego,
- fotowoltaiki perowskitowej.
Wydarzenie zorganizowane zostało w formie hybrydowej - stacjonarnie w Sound Garden Hotel z możliwością obejrzenia transmisji na żywo. Niektórzy prelegenci również uczestniczyli w konferencji zdalnie.
11 października 2021
Nasza załoga Mistrzem Polski! 🏆
#POL377 po raz trzeci z rzędu zdobyła tytuł mistrzowski w klasie Omega ⛵
Gratulacje!
więcej na https://lnkd.in/eU4tJxui
oraz https://lnkd.in/eMvCSZ2Z
20 września 2021
Za nami weekend pełen wrażeń!
Tegoroczne, 5-te urodziny Spółki zdecydowaliśmy się obchodzić pod żaglami.
W regatach wystartowało 8 trzyosobowych załóg i 1 czteroosobowa. Pierwszy bieg przebiegł dość spokojnie, ale z każdym kolejnym rywalizacja była coraz bardziej zacięta!
Miażdżące zwycięstwo odniosła załoga
🥇 Patryk Bednarczyk, Monika Zwolińska z Costa Project oraz Patrycja Galazka z Hillwood Polska.
Na podium stanęli również:
🥈 Bartłomiej Szejba z PM Services Poland , Aleksandr Nikitin z TEBIN oraz Katarzyna Marchwicka Costa Project
🥉 Maciej Gwozdz, Rafał Birkos oraz Marta Matuszak z Costa Project.
Wieczór zwieńczony został wspólnym grillowaniem i tańcami.
Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie, a Harcerskiemu Ośrodkowi Morskiemu w Pucku - za organizację zawodów oraz gościnę.
8 września 2021
Serdecznie zapraszamy na wykład online, w którym Maciej Gwozdz mówił o konieczności wprowadzenia zasad zrównoważonego rozwoju w branży budowlanej, tak aby ograniczyć jej szczególnie negatywny wpływ na środowisko naturalne.
👉 organizator: UrbanLab Gdynia
👉 ZOOM (link do spotkania: https://lnkd.in/eaAZQvad)
👉 18 sierpnia 2021
👉 Start o 17:30. Wykład potrwa ok. 45 min + 15 min na pytania od słuchaczy.
Temat tego oraz pozostałych sierpniowych spotkań w ramach #UrbanCafe również w ostatnim numerze gdyńskiego „Ratusza”: https://lnkd.in/eZ_qaryA
więcej info na fb organizatora: https://lnkd.in/edbGnqeW
18 sierpnia 2021
„Skwer Gdańskich Wolontariuszy” – czyli jak NDI Development zagospodarowało tereny przed nowopowstałymi Apartamentami #CHLEBOVA.
We współpracy z Fundacja Gdańska stworzona została przestrzeń rekreacyjna zarówno dla mieszkańców budynku, jak i pozostałych Gdańszczan. Uroczyste otwarcie „Skweru” odbyło się 31 lipca przy ul. Stępkarskiej. Program wydarzenia zawierał m.in. otwarty trening z zawodnikami plażowej piłki ręcznej drużyny Torus Wybrzeże Gdańsk oraz zajęcia taneczne w rymie Salsation.
30 lipca 2021
Dziś zajrzeliśmy na Spalarnię.
Właściwa jej nazwa to Port Czystej Energii, a budowana jest, aby w przyszłości przetwarzać na energię oraz ciepło niezdatne do recyklingu odpady.
Więcej na temat tej inwestycji oraz samej budowy można usłyszeć w wywiadzie z naszym inspektorem Adamem Łosińskim oraz z samą Pani Prezent Miasta Gdańska – Aleksandry Dulkiewicz:
https://www.youtube.com/watch?v=ZJkAEyOYzBU&t=13s
13 lipca 2021
Costa Project podpisała właśnie umowę na świadczenie usługi Inwestora Zastępczego przy realizacji inwestycji związanej z budową obiektów zaplecza technicznego Wydziału POL w Pruszczu Gdańskim. Zleceniodawcą jest spółka skarbu państwa – Poczta Polska S.A., w związku z czym zwycięska oferta wyłoniona została w procesie postępowania o udzielenie zamówienia.
W zakres naszych obowiązków wchodzić będą m.in.:
- nadzór nad opracowaniem dokumentacji projektowej,
- przeprowadzenie przetargu na wybór Głównego Wykonawcy,
- organizacja procesu budowlanego,
- wielobranżowy nadzór inwestorski,
- przeprowadzenie odbiorów,
- organizacja przeglądów gwarancyjnych.
9 lipca 2021
Czy wiecie, że 15-ego czerwca obchodzimy Światowy Dzień Wiatru?
Ustanowiony został w 2007 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oraz Światową Radę Energetyki Wiatrowej w celu promowania energii wiatru jako alternatywy dla nieodnawialnych źródeł energii.
W Polsce energia wiatrowa stanowi obecnie ponad 10% krajowej produkcji energii elektrycznej i pełni największą, wśród OZE, rolę w tym przemyśle.
Dlaczego w Costa Project tak bardzo cenimy sobie wiatr?
Od 2019 roku aktywnie działamy na rynku elektrowni wiatrowych – na swoim koncie mamy już trzy ukończone inwestycje oraz cztery w trakcie realizacji. Największe z nich to Farma Wiatrowa Jasna oraz FW Biały Bór, składające się kolejno z 39 i 42 turbin wiatrowych.
15 czerwca 2021
Z dumą prezentujemy sponsorowaną przez Costa Project załogę PGRacing POL377, która, w miniony weekend, wywalczyła zwycięstwo w pierwszych eliminacjach Porta Pucharu Polski klasy Omega!
Natomiast, w tygodniu brała udział w Akademickich Mistrzostwach Polski, w których zwyciężyła po raz 8 z rzędu!
Gratulacje i powodzenia w następnych regatach!
27 maja 2021
Jest nam zawsze niezmiernie miło, kiedy powracają do nas Klienci.
Tym razem jest to firma Izipak, z którą realizujemy projekt rozbudowy jej siedziby w Chwaszczynie /k. Gdańska.
Ostatni raz współpracowaliśmy w 2017 roku, nadzorując rozbudowę części magazynowej budynku. W tym roku zaangażowani zostaliśmy do kolejnego etapu projektu polegającego na wyburzeniu istniejącego budynku usługowego i postawieniu, w jego miejsce, biurowca.
Zakres naszych obowiązków ponownie obejmować będzie Nadzór Inwestorski branży konstrukcyjno-budowlanej, sanitarnej oraz elektrycznej.
Link do strony Inwestora - https://izipak.pl/news/zmieniamy-sie-dla-was/
20 maja 2021
Z radością informujemy, że budynek LPP Fashion Lab otrzymał certyfikację #BREEAM.
Obiekt sprawdzany był w kategoriach: zarządzanie, zdrowie i dobre samopoczucie użytkowników, energia, transport, woda, materiały, odpady, ekologia, zanieczyszczenia oraz innowacja.
Gdański Fashion Lab najlepiej wypadł pod względem poziomu zużycia energii w budynku oraz sposobu zarządzania gospodarką wodno-ściekową. Dobrą ocenę zawdzięcza również swojej lokalizacji i bliskiej odległości od komunikacji miejskiej, a także materiałom, wykorzystanym do jego budowy oraz wykończenia.
Dziękujemy WSP w Polsce za współpracę, a Inwestorowi LPP S.A. gratulujemy sukcesu!
13 maja 2021
Nowy projekt na horyzoncie!
W ubiegłym miesiącu podpisaliśmy umowę z firmą SECESPOL na budowę hali produkcyjnej w Nowym Dworze Gdańskim. Nowa hala wraz z zapleczem socjalnym staną w miejscu istniejącego budynku.
Zakres naszych obowiązków obejmować będzie Zarządzanie Projektem, w tym Wielobranżowy Nadzór Inwestorski, organizację przetargu oraz Kierownictwo Budowy.
Inwestycja realizowana będzie w formie pakietowania.
7 maja 2021
Dobrych wieści ciąg dalszy – zakończyliśmy projekt Wind Farm Polska III.
Na farmie wiatrowej w Jasnej k. Malborka, postawiono wszystkie 39 turbin Vestas o mocy 3,3 MW i 3,45 MW oraz linię kablową łączącą farmę ze stacją elektroenergetyczną Gdańsk-Błonie.
Wykonawcą była firma Aldesa Polska, a Costa Project we współpracy z PM Services Poland odpowiedzialna była za weryfikację dokumentacji, Wielobranżowy Nadzór Inwestorski oraz Nadzór BHP.
27 kwietnia 2021
Pamiętacie jeszcze olsztyńskiego Centaurusa?
Część biurowa kompleksu otrzymała właśnie pozwolenie na użytkowanie! Budynek wprost rośnie w oczach – oprócz biurowca, jeszcze w ubiegłym roku, do użytku oddana została część hotelowa. Zakończenie budowy ostatniej części, mieszkalnej, planowane jest na trzeci kwartał 2021r.
Więcej o kompleksie Centaurus pisaliśmy w czerwcu zeszłego roku http://www.costaproject.com/costa-project_news/...
23 kwietnia 2021
Kolejne inwestycje na 5-tkę! Miło nam poinformować, że, wspólnie z WSP oraz PM Services Poland ,uzyskaliśmy dla naszego Klienta RNG LOGISTICS dwa certyfikaty BREEAM in Use:
I - dla hali sortowni przesyłek #DHL wraz z budynkiem socjalno-biurowym w Tuchomiu - certyfikat BREEAM in Use v6 z oceną VERY GOOD, przy współpracy z PM Services,
II - dla hali sortowni przesyłek DPD wraz z budynkiem socjalno-biurowym w Kaliszu - certyfikat BREEAM in Use v6 z oceną VERY GOOD, przy współpracy z WSP,
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym stronom.
Wielokryterialny system oceny budynku #BREEAM In-Use v6 weryfikuje obiekt w następujących kategoriach: zarządzanie, zdrowie i dobre samopoczucie użytkowników, energia, transport, woda, materiały, odpady, ekologia i zanieczyszczenia, a certyfikat jest nadawany na 3 lata.
29 marca 2021
Świetna wiadomość na koniec tygodnia: nasz Dział Zrównoważonego Budownictwa wzbogacił się o specjalistę certyfikacji BREEAM Communities !
Gratulujemy Katarzynie Czyżewskiej brawurowo zdanego egzaminu (I część BREEAM General Understanding >> 96%, II część BREEAM Communities >> 88%).
#BREEAM #Communities to wielokryterialny system oceny projektów urbanistycznych opisujący oraz wspierający strategie projektowe zorientowane m.in. na zdrowie i dobrostan społeczności, łagodzenie skutków zmian klimatycznych i adaptację do nich. BREEAM Communities kładzie olbrzymi nacisk na udział społeczności w kształtowaniu miast. Więcej informacji można znaleźć tu:
https://www.breeam.com/.../technical-standards/communities/
~ załączona grafika pochodzi z podręcznika BREEAM Communities Technical Manual SD202
12 marca 2021
Akademik Campus Collegia gotowy do zamieszkania!
Budynek znajduje się przy ul. Sobieskiego w Gdańsku i składa się z dwóch części, mieszczących łącznie ponad 470 pokoi. Pomiędzy zbudowany został łącznik, w którym znajduje się część gastronomiczna i administracyjna oraz sala rekreacyjna.
Costa Project uczestniczyła w projekcie od połowy 2018, odpowiadając za Administrację oraz Wielobranżowy Nadzór Inwestorski.
Inwestorem przedsięwzięcia była firma Silver Rock Investment Sp. z o.o. Gratulacje!
17 lutego 2021
Kolejnym gościem w naszym cyklu
wywiadów był Grzegorz Wieczorek – dyrektor zarządzający w firmie WSP Polska, z
którą mamy przyjemność współpracować, między innymi przy budowie Farm
Wiatrowych w Ustce, Parnowie i Białym Borze.
CP: Dzień dobry. Czy mógłby Pan opowiedzieć parę słów o
sobie?
GW: Nazywam się Grzegorz
Wieczorek. Jestem z wykształcenia inżynierem budownictwa i od ponad 20 lat
jestem związany z tą branżą. W mojej dotychczasowej karierze byłem przez chwilę
projektantem, później koordynatorem projektów, kierownikiem projektów,
odpowiadałem również za prowadzenie całych działów inżynieryjnych i biur
projektowych. Prywatnie interesuję się muzyką, dużo czytam, uprawiam sport a
ostatnio dość dużo czasu poświęcam gotowaniu, które, nie wiadomo kiedy, stało się
moim nowym hobby.
CP: Na czym polega
Pańska praca? Czym się Pan zajmuje na co dzień?
GW: W WSP jestem dyrektorem
operacyjnym i członkiem zarządu oraz odpowiadam za wszystkie aspekty
działalności WSP w Polsce. Mówiąc ‘wszystkie’, mam na myśli głównie poszukiwanie
nowych możliwości rozwoju i współpracy z klientami, nawiązywanie i budowanie
nowych relacji z nimi, dbanie o to, byśmy wywiązywali się ze swoich
kontraktowych zobowiązań, jak również monitorowanie bieżących projektów. Na co dzień
sprowadza się to do udziału w przygotowaniu ofert, spotkań z klientami,
spotkań z moim Zespołem i omawiania bieżących zagadnień. Nie należy też
zapominać o gaszeniu pożarów, które, niestety, od czasu do czasu wybuchają i trzeba na nie pilnie reagować.
CP: Podobnie jak
Costa, spółka WSP przywiązuje dużą wagę do kwestii poszanowania środowiska
i działania zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. W jaki sposób realizuje się
to w Pańskiej firmie?
GW: Tak, zagadnienia związane z
poszanowaniem środowiska są nam bardzo bliskie w WSP. Uważam, że najbliższe
dekady inżynierskiej działalności będą podporządkowane wymyśleniu i wdrożeniu rozwiązań
minimalizujących nasz destrukcyjny wpływ na środowisko. Wszyscy słyszmy o
politycznych deklaracjach redukcji CO2 i innych programach, o których mówią
najważniejsi politycy na świecie. Te deklaracje przeradzają się na prawne
wymagania, które trzeba będzie wdrożyć w życie. I tu właśnie jest rola
inżynierów i firm takich jak nasza. W WSP staramy się przekonać klientów do
rozwiązań minimalizujących wpływ ich inwestycji na środowisko, doradzamy, jak
zmodyfikować istniejącą infrastrukturę, aby była bardziej ‘zielona’,
certyfikujemy inwestycje, potwierdzając zastosowanie w nich zrównoważonych
rozwiązań i wiele innych działań, które nie sposób tu wymienić. Wspomnę tylko
jeszcze o naszym programie 'Future Ready', który skupia w sobie wszystkie te
aspekty oraz przygotowuje inwestycje na to, aby sprostały środowiskowym i
społecznym wyzwaniom w przyszłości.
CP: Co najbardziej
ceni sobie Pan we współpracy z Costa Project?
GW: Spokój. Współpracujemy już na
kolejnym projekcie i wiem, że jeśli podejmiecie się zadania, to jest ono w
dobrych rękach i zrobicie wszystko aby, wywiązać się ze swoich zobowiązań. Do
wszelkich problemów podchodzicie z należytą uwagą i widać, że robicie bardzo
dużo, aby je rozwiązać i to Wam się udaje. To właśnie daje poczucie spokoju, że
nasz projekt jest w dobrych rękach.
Poza tym, lubię Wasz zespół. Macie
profesjonalnych i zaangażowanych ludzi.
CP: Wystarczy już
tych biznesowych tematów. 🙂 Podobno jest
Pan triathlonistą, zgadza się?
GW: Tak, chyba od 7 lat
regularnie trenuję i startuję w zawodach. Mam na swoim koncie pewnie z
kilkadziesiąt startów, w tym Mistrzostwa Świata w USA oraz ukończenie z dobrym
czasem pełnego dystansu IM.
CP: A po sezonie?
Taka pogoda, jak w ostatnich dniach, zdecydowanie mniej sprzyja pływaniu czy
jeździe na rowerze.
GW: Jest takie kolarskie
powiedzenie, że wyścigi wygrywa się zimą. 😉 Chcąc osiągać wyniki na zawodach latem, trzeba trenować cały rok, bez względu na pogodę. Kiepską rowerową pogodę można
zamienić na trening na trenażerze w domu. Oczywiście wtedy pojawia się kolejne
wyzwanie, bo niejednokrotnie o wiele trudniej psychicznie niż fizycznie wytrzymać ponad 1,5 godziny
pedałując w miejscu. Jeśli zaś chodzi o pływanie, to poważnym
problemem jest obecna sytuacja związana z pandemią i zamknięte obiekty. Ale to
już zupełnie inny temat do rozmowy.
CP: W takim razie trzymam kciuki za szybkie otwarcie pływalni i powodzenia w kolejnych zawodach. 😉 Dziękuję
za poświęcony czas.
GW: Bardzo mi miło. Dziękuję
bardzo.
11 lutego 2021
Jeden z naszych pierwszych projektów szczęśliwe dobiega końca – budynek biurowy firmy
LPP
uzyskał pozwolenie na użytkowanie.
LPP Fashion Lab, o łącznej powierzchni 17 500 m2, położony jest przy ul. Łąkowej w Gdańsku i podzielony jest na naziemną część biurową oraz podziemną - garażową. Zaprojektowany został w stylu przedwojennej zabudowy Dolnego Miasta, a zrealizowany z zachowaniem standardów zrównoważonego budownictwa
Nadzorowany przez
Costa Project
budynek powstał według projektu grupy
JEMS Architekci
, a Głównym Wykonawcą była firma
Mostostal Warszawa SA
.
Ponadto, jak już kiedyś wspominaliśmy, we współpracy z WSP Polska przeprowadzamy dla budynku certyfikację #BREEAM.
Więcej informacji na stronie inwestora 👉 https://www.lppsa.com/.../lpp-finalizuje-pierwszy-etap...
1 lutego 2021
Adaptacja hali
AmberExpo
na szpital tymczasowy dobiega końca. Już od lutego placówka będzie gotowa na przyjęcie pierwszych 100, a docelowo nawet 400 pacjentów chorych na #COVID19.
Szpital został zaprojektowany w sposób umożliwiający jego prosty demontaż i, w razie wystąpienia takiej potrzeby w przyszłości, ponowny montaż w czasie od 2 do 7 dni.
Costa Project pełni rolę kierownika budowy obiektu.
Więcej info na https://zdrowie.trojmiasto.pl/Drugi-tymczasowy-szpital-w...
29 stycznia 2021
Wraz z nowym rokiem nadchodzą nowe projekty!
Jako pierwsze rusza centrum dystrybucyjne firmy #LPP w Brześciu Kujawskim, dla którego, wraz z WSP Polska, przeprowadzamy certyfikację #BREEAM.
Obiekt o powierzchni 75 000 m2 i ma zostać oddany do użytku w styczniu 2022. Głównym celem jego budowy jest odciążenie istniejącego centrum logistycznego w Pruszczu Gdańskim. Jednym z ekologicznych rozwiązań, które mają zostać w nim wprowadzone, jest montaż instalacji fotowoltaicznej o łącznej mocy 1,5 MW.
Jest to już kolejny raz, kiedy mamy okazję współpracować z firmą LPP S.A.. Poprzednie projekty, w których braliśmy udział to:
➡ Budynek biurowy Fashion Lab w Gdańsku – Wielobranżowy Nadzór Inwestorski oraz Certyfikacja #BREEAM,
➡ Centrum dystrybucyjne w Pruszczu Gdańskim - Weryfikacja dokumentacji projektowej oraz Wielobranżowy Nadzór Inwestorski,
➡ Budynek biurowy LPP Kraków – Certyfikacja #BREEAM.
Fot. https://lnkd.in/ekBur45
6 stycznia 2021
Już od lipca trwają prace na terenie budowy ZTPO w Gdańsku, tzw. Spalarni. W zeszłym tygodniu wylano fundament pod bunkier instalacji, gdzie następnie wmurowany został symboliczny kamień węgielny.
Uroczystości związane z tym przełomowym wydarzeniem odbyły się w ubiegły piątek, 18 grudnia w formie transmisji online. Osobisty udział w wydarzeniu wzięły jedynie nieliczne osoby, w tym prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz Wojewoda Pomorski Dariusz Derlich, a także reprezentanci z ramienia Inwestora oraz Głównego Wykonawcy.
Nie zabrakło również Costa Project pełniącej rolę Inżyniera Kontraktu.
Gratulacje!
22 grudnia 2020
Przedstawiamy największą na Pomorzu przechowalnię owoców!
Budowana jest w Sławoszynku, w sąsiedztwie znanej nadmorskiej miejscowości Karwia, gdzie od 2016 roku znajduje się plantacja malin, borówek oraz jeżyn. Przeznaczona będzie do schładzania, krótkotrwałego przechowywania, a także sortowania tychże owoców .
Inwestorem jest spółka Fieldstone Investments II, a Głównym Wykonawcą firma Thermolux. Costa Project sprawuje Wielobranżowy Nadzór Inwestorski.
19 listopada 2020
Z przyjemnością informujemy, że Katarzyna Czyżewska, kierująca działem zrównoważonego budownictwa w Costa Project, została jednym z pierwszych 6-ściu Audytorów certyfikacji #PLGBC Zielony Dom!
Certyfikat #ZielonyDom jest jedynym polskim certyfikatem wyróżniającym domy o wysokiej jakości ekologicznej i jednocześnie efektywności energetycznej oraz związanej z tym redukcji kosztów użytkowania. Dodatkowo, w ramach programu #ZielonyDom i #ZielonaHipoteka banki partnerskie oferują dedykowane kredyty hipoteczne na zakup domów lub mieszkań posiadających certyfikat Zielony Dom.
Więcej informacji na stronie: https://plgbc.org.pl/certyfikacja-zielony-dom/
10 listopada 2020
Ruszył projekt rozbudowy fabryki bloczków silikatowych w Redzie. Dotychczas funkcjonująca tam hala została wykupiona przez duńską firmę H+H specjalizującą się w materiałach budowlanych, która postanowiła powiększyć obiekt.
Naszym zadaniem będzie Kierowanie Projektem oraz sprawowanie Wielobranżowego Nadzoru Inwestorskiego.
6 listopada 2020
To już trzecie w naszym portfolio centrum logistyczne 7R! Nowa hala, o powierzchni ponad 14 000 m2, powstanie przy ul. Hutniczej w Gdyni i objęta będzie certyfikacją #BREEAM.
Costa Project zapewnia Wielobranżowy Nadzór Inwestorski, a w roli Generalnego Wykonawcy ponownie występuje firma Dekpol.
Fot. https://www.7rsa.pl/inwestycje/7r-city-flex-gdynia
3 listopada 2020
W piątek 9 października świętowaliśmy symboliczne zwieszenie wiechy na budynku CHLEBOVA w Gdańsku.
Dla mniej obeznanych w temacie tradycji budowlanych – wiechą nazywamy przystrojony wieniec, który zawiesza się na znak zakończenia ważnego etapu budowy, najczęściej po pojawieniu się pierwszej krokwi. Ma przynieść budynkowi szczęście i pomyślność.
Zachęcamy do obejrzenia relacji z dotychczasowego przebiegu prac na kanale inwestora: https://lnkd.in/gXvk293
14 października 2020
Z dumą prezentujemy rozmowę z Katarzyną Czyżewską przeprowadzoną przez stowarzyszenie PLGBC.
Kasia kieruje Działem Zrównoważonego Budownictwa w Costa Project, wspiera nasze działania w obszarze certyfikacji zielonych budynków oraz odpowiada za rozwój zespołu asesorów i specjalistów środowiskowych.
Zachęcamy do zapoznania się z wywiadem na: https://plgbc.org.pl/wywiad-z-katarzyna-czyzewska-z-costa-project/
Wszelkie pytania związane ze zrównoważonym budownictwem można kierować do Kasi na: k.czyzewska@costaproject.com
13 października 2020
Z radością informujemy, że w poniedziałek 5 października nastąpiło oficjalne przekazanie placu budowy Farmy Wiatrowej Biały Bór.
Inwestorem jest hiszpańskiego pochodzenia firma Ibereolica. Planuje ona budowę 42 turbin wiatrowych na terenie przyległym do sześciu miejscowości w sąsiedztwie Białego Boru. Na tym projekcie Costa Project, wspólnie z WSP Polska, sprawuje Wielobranżowy Nadzór Inwestorski
.
foto: https://cleanerenergy.pl/
8 października 2020
Z przyjemnością informujemy, że we wrześniowym wydaniu Magazynu Lekarskiego pojawił się artykuł poświęcony jednemu z naszych projektów – budowie Ośrodka Szkoleniowo-Naukowego Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku.
Opisane zostały początkowe etapy inwestycji, plany na przyszłość, trudności, dotychczasowe sukcesy i nadchodzące wyzwania. Nie zabrakło również paru słów o współpracy z Costa Project.
Dziękujemy i trzymamy kciuki za szybką realizację Inwestycji!
29 września 2020
W piątek 18 września mieliśmy przyjemność (z lekkim poślizgiem) świętować 4. urodziny Costa Project.
Pogoda trafiła nam się majowa, więc na rozgrzewkę wybraliśmy się na wycieczkę Kajakiem po Gdańsku, aby następnie zintegrować się przy kiełbaskach z grilla i zwieńczyć wieczór tańcami w światłach stroboskopu.
Wszystkim gościom dziękujemy za przybycie, a Klub Wodny "Żabi Kruk" - za wspaniałą gościnę.
21 września 2020
W sobotę 12 września odbyło się uroczyste otwarcie akademików Campus Collegia. Do użytku przekazana została już pierwsza część kampusu - studenci wprowadzać się będą od 26 września.
Gratulacje dla wszystkich zaangażowanych: inwestora Silver Rock Investments, wykonawcy MEGA S.A, całego zespołu Costa Project oraz biura projektowego Abacus s.c.
15 września 2020
Czy może być lepsze połączenie niż elegancki apartament i zachwycający widok?
A może by jeszcze dorzucić do tego historyczną okolicę? No i mamy Apartamenty CHLEBOVA w przystoczniowej części Starego Miasta Gdańska.
Budynek położony jest nad samym brzegiem rzeki Motławy, a swoją nietypową nazwę zyskał od niegdyś stojącej w tym miejscu Starej Piekarni. Costa Project odpowiada za administrację projektu oraz zapewnia Wielobranżowy Nadzór Inwestorski
Nagranie z postępu prac można obejrzeć na stronie wykonawcy: https://vimeo.com/447799783
10 września 2020
W 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej przebiegliśmy symboliczne pierwsze kilometry w tegorocznej edycji Freedom Charity Run - charytatywnego biegu organizowanego przez Fundację Lions Club.
Całkowita długość sztafety z Gdańska do Berlina to 675 km. Grupa biegnie w duchu hasła "Zawsze sąsiedzi - teraz przyjaciele", podkreślającego wagę sąsiedzkich relacji polsko-niemieckich. Całości towarzyszy zbiórka pieniędzy na wyposażenie Domu dla Dzieci Autystycznych w Poznaniu oraz rozbudowę szkoły w Kibeho w Rwandzie.
Zachęcamy do wspierania zbiórki na: https://zrzutka.pl/e9tzcs
2 września 2020
Kolejny sukces!
Tym razem możemy pochwalić się efektami współpracy z firmą Dellener Components oraz CFE Polska– zakład produkcyjny w Miszewku uzyskał pozwolenie na użytkowanie.
Budynek składa się z dwóch części: produkcyjno-magazynowej oraz biurowej, a przeznaczony jest do wytwarzania sprzęgów kolejowych.
Costa Project
pełni funkcję Inwestora Zastępczego i zapewnia Wielobranżowy Nadzór Inwestorski.
fot. https://www.dellner.com/SitePages/homepage.aspx
28 sierpnia 2020
Budowa wyprzedza budowę.
Tym razem zajrzeliśmy do Gdańska na projekt Campus Collegia, czyli do nowoczesnych akademików przy ul. Sobieskiego. Sześciokondygnacyjny budynek mieści ponad 470 pokoi, część gastronomiczną oraz strefę rekreacyjną z salą fitness.
Inwestorem jest Silver Rock Investment, a Generalnym Wykonawcą firma MEGA S.A. Costa Project zajmuje się administracją projektu oraz Wielobranżowym Nadzorem Inwestorskim.
12 sierpnia 2020
Z przyjemnością informujemy, że prace przy projekcie Yarielys Residence, przy ul. Abrahama w Gdyni, szczęśliwie zmierzają ku końcowi. Pomimo utrudnień w okresie pandemii, prace realizowane są z wyprzedzeniem harmonogramu.
Yarielys to wielorodzinny budynek mieszkalny w samym Centrum Gdyni, którego właścicielem jest firma Mostostal S.A.
Zakres usług świadczonych przez Costa Project to Zarządzanie Projektem, zarządzanie budową oraz Wielobranżowy Nadzór Inwestorski.
7 sierpnia 2020
Mamy zaszczyt pochwalić się trzema nowymi BREEAM Associate w Costa Project: Anna Błochowiak, Katarzyna Czyżewska oraz Katarzyna Marchwicka.
BREEAM Associate to osoba posiadająca ogólną wiedzę dotyczącą zasad oraz procesów zachodzących podczas wdrażania certyfikacji BREEAM. Jej zadaniem jest wspieranie zespołu projektowego w realizowaniu inwestycji zgodnie z wytycznymi BREEAM tak aby, przebiegała bez zakłóceń i opóźnień.
31 lipca 2020
Wraz z nadejściem lata
rozpoczynamy cykl wywiadów poświęconych ciekawym osobom, które można spotkać na
naszych projektach. Jako pierwszy na gorącym krześle wylądował Maciej Gwóźdź,
współwłaściciel i członek zarządu firmy Costa Project.
CP: Dzień dobry. Proszę się przedstawić i opowiedzieć kilka słów o sobie?
MG: Nazywam się Maciej Gwóźdź - z zawodu jestem architektem, a obecnie pełnię funkcję członka zarządu w Costa Project i zasadniczo odpowiadam w naszej firmie za szeroko pojęty rozwój. Oprócz tego zarządzam kilkoma projektami jako Kierownik Projektu, a czasami nawet zdarza mi się występować w roli Architekta, ale traktuję to bardziej w kategoriach nostalgiczno-romantycznych.
CP: Co jest dla Ciebie najważniejsze w rozwoju biznesu?
MG: Uważam, że podstawą jest zaufanie, a także bycie szczerym i uczciwym w tym, co się robi. Nie sposób odnosić sukcesy udając kogoś, kimś się nie jest, opowiadając wyuczone na szkoleniach i przeczytane w folderach slogany, w które na dodatek samemu się nie wierzy. Każdy, prędzej czy później, zorientuje się, że coś jest „nie halo”. Poza tym, na dłuższą metę, to musi być zwyczajnie męczące. Żeby coś robić dobrze, musi to być naturalne i sprawiać przyjemność – trzeba to po prostu lubić robić. Uważam też, że ważne jest budowanie trwałych i długofalowych relacji biznesowych. Oprócz zaufania potrzebna jest empatia, regularny kontakt i zainteresowanie drugą osobą. Bo to ludzie są najważniejsi.
CP: Jakimi projektami się aktualnie zajmujesz? Powiedz coś o nich.
MG: Obecnie prowadzę 2 projekty. Fabrykę 2020 dla firmy Dellner Components w Miszewku koło Gdyni i budynek biurowy C300 w Gdańsku. Ostatnio angażuję się szczególnie w ten pierwszy projekt, ponieważ zbliża się koniec budowy. Poza tym jest on niezwykle ciekawy. Taki bardzo skandynawski, pragmatyczny i skrojony na miarę, w którym funkcja oraz estetyka są pochodną technologii. Jego finalny kształt podporządkowany jest celowi, któremu ma służyć. Dodatkowo, w kierowaniu projektami interesujące jest to, że każdy projekt jest inny i zawsze można się czegoś nowego nauczyć. Przy okazji projektu Dellner dowiedziałem się, czym są sprzęgi do pociągów i, że w ogóle istnieją. Ponadto, w tym projekcie korzystaliśmy z nowego dla nas narzędzia „Questions and Answers”, które pomogło dokładnie zdefiniować potrzeby Klienta. Jeśli chodzi o drugi projekt, C300, to jeszcze tylko dodam, że udało nam się uzyskać dla niego, pierwszy w Trójmieście, pre-certyfikat środowiskowy LEED w wersji v4 core&shell.
CP: Co ostatnio
zrobiłeś dla środowiska?
MG: Fajne pytanie. Od jakiegoś
czasu troska o środowisko stanowi w moim życiu coś w rodzaju motywu przewodniego.
Ten temat mocno mnie zajmuje i dotyczy zarówno życia prywatnego, jak i zawodowego.
To jest bardzo duża odpowiedzialność w stosunku do przyszłych pokoleń, a dla
mnie osobiście w stosunku do moich dzieci. Costa Project opiera swój system
wartości na promowaniu zrównoważonego budownictwa, a ja sam staram się robić coś
dobrego dla środowiska zawsze i wszędzie, kiedy to tylko możliwe. Wczoraj kupiłem
sobie buty do biegania, takie adidasy, które wybrałem m.in.: z tego powodu, że
zostały częściowo wykonane ze śmieci wydobytych z oceanów. Materiał użyty do
produkcji tych butów powstał w kooperacji Adidasa z organizacją Parley for
the Oceans.
CP: Jak spędzasz czas
wolny?
MG: Ostatnio dużo czasu poświęcam
graniu i tworzeniu muzyki. Jestem całym sercem zaangażowany w projekt pod
nazwą Maximum Gulliver. Niedawno wydaliśmy debiutancki album pod tytułem
”Mental Karaoke”, który miał premierę 30 maja i przygotowujemy się do występów
na żywo. Niestety COVID-19 trochę pokrzyżował nasze plany, więc występ
premierowy prowadziliśmy w formule videolivestream, ale liczymy, że (jak
śpiewał Tomek Lipiński) jeszcze będzie normalnie.
CP: Super, czy mógłbyś
nam w takim razie polecić 5 piosenek, których słuchasz w drodze do pracy?
MG: Jasne. Zasadniczo z rana potrzebuję dawki optymizmu i
pozytywnej energii, dlatego polecam:
1. The Beatles – Here Comes The Sun.
2. AC/DC – It’s a Long Way to the Top.
3. Justice - Fire.
4. Hot Chip – Over And Over.
5. The Strokes – Hard to Explain.
CP: Bardzo Ci
dziękuję za poświęcony czas.
MG: Cała przyjemność po mojej stronie.
16 lipca 2020
Serdecznie
zapraszamy na kolejny webinar organizowany we współpracy z Project
Management Sp. z o.o., który odbędzie się 30 czerwca (wtorek) o 16:00 na
platformie MS Teams.
Tematem spotkania będzie zrównoważone gospodarowanie
wodami odpadowymi.
W
pierwszej kolejności wysłuchamy prelekcji Wojciecha Szpakowskiego
z Gdańskich Wód, który wprowadzi nas w temat suszy, a także opowie o konieczności
retencji wody w Polsce oraz o wytycznych w tym zakresie z perspektywy Miasta. Następną
prezentację, o sposobach zrównoważonego zagospodarowania wód
opadowych w praktyce projektowej, poprowadzi Joanna Rayss
z Zieleniarium
/Rayss Group. Jako
trzecia, na temat podejścia do efektywnej gospodarki wodami
opadowymi w certyfikacji zielonych budynków, mówić będzie
Katarzyna Czyżewska z Costa Project.
Po
zakończeniu prelekcji będzie możliwość zadawania pytań oraz
dyskusji, a na koniec spotkania odbędzie się również quiz z
nagrodami.
Na
wydarzenie obowiązują zapisy: https://app.evenea.pl/event/852046-8/
30 czerwca 2020
Z
przyjemnością informujemy, że 20.06.2020r. rozstrzygnięty został
Konkurs Architektoniczny na projekt Ośrodka szkoleniowo-naukowego
Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku.
Ośrodek
ma powstać przy ul. Orzeszkowej w Gdańsku, z dostępem również od
ul. Dębinki. Będzie podzielony na 4 części – szkoleniową,
gastronomiczną, hotelową oraz fitness. Naszym zadaniem będzie
pełnienie roli Inwestora Zastępczego, począwszy od konkursu
architektonicznego, poprzez proces projektowy, realizację, aż do
przekazania obiektu Inwestorowi.
W
Sądzie Konkursowym, z ramienia Costa Project, zasiadał arch.
Bartosz Kubryński. Wspólnie z pozostałymi pięcioma sędziami
jednogłośnie wybrano projekt pracowni Toprojekt z
Rybnika. Gratulacje!
29 czerwca 2020
Z
radością ogłaszamy, że od początku czerwca mamy przyjemność
zarządzać budową kompleksu Centaurus w Olsztynie.
Jest
to pierwszy w tym mieście tak duży, nowoczesny i wielofunkcyjny
obiekt – składać będzie się z trzech części: hotelowej,
mieszkaniowej oraz komercyjnej. Swoją nazwę wywodzi od
gwiazdozbioru Centaura, do którego należy jedna z najlepiej
widocznych na naszym niebie gwiazd – Alfa Centauri A.
Głównymi
zadaniami Costa
Project przy realizacji projektu będzie Zarządzanie Budową
i Koordynacja Najemców oraz przygotowanie obiektu do pozwolenia na
użytkowanie.
Inwestorem
jest Warmia Investment Sp. z o.o., a Generalnym Wykonawcą
firma INOPA S.A.
Postępy
z budowy można śledzić na kanale wykonawcy: https://youtu.be/h6GsEHl8Kyk
25 czerwca 2020
Z
przyjemnością informujemy, że 1 czerwca 2020r. Terminal DHL Parcel
w Tuchomiu uzyskał pozwolenie na użytkowanie.
Terminal
przesyłek kurierskich w Tuchomiu, to projekt przy którym działamy
od samego początku. W pierwszej kolejności jako generalny
projektant, później sprawując Wielobranżowy Nadzór Inwestorski.
19 czerwca 2020
Już
we wtorek (19.05.2020r.) o godzinie 16:00 odbędzie się kolejne
webinarium z cyklu Zrównoważona Architektura i Budownictwo.
Tematem
najbliższego spotkania będą Systemy Certyfikacji Budynków - LEED,
EDGE oraz Zielony Dom. Prelekcję na temat LEED poprowadzi kierownik
Działu ds. Zrównoważonego Budownictwa Costa Project - Katarzyna
Czyżewska.
Zapisy
na wydarzenie przez stronę: https://app.evenea.pl/event/852046-2
19 maja 2020
6
maja, po wieloletnich przygotowaniach, wydane zostało oficjalne
polecenie rozpoczęcia robót przy budowie ZTPO w Gdańsku.
Zakład
Termicznego Przetwarzania Odpadów, potocznie zwany spalarnią, to
nowoczesna instalacja umożliwiająca przetworzenie nienadających
się̨ do recyklingu odpadów na energię elektryczną oraz
cieplną. Spalaniu podlegałyby tzw. odpady resztkowe, takie jak
siatki foliowe, zabrudzone opakowania czy zużyte pieluchy
jednorazowe, które, w ten sposób przetworzone, są̨ w stanie
dostarczyć́ niemal tyle samo energii co węgiel brunatny.
Inwestycja,
przy której pełnimy rolę inżyniera kontraktu, warta będzie
blisko 507 mln zł i oddana ma zostać do eksploatacji w 2023 roku.
Więcej
informacji na temat obiektu można znaleźć na www.portczystejenergii.pl.
12 maja 2020
Costa Project Sp. z o.o. Sp. k.
81-451 Gdynia, Aleja Zwycięstwa 96/98, budynek 4, pokój A2.08
tel: +48 512 009 060
info@costaproject.com